Coral Glades High School - Home of the Jaguars


School of Excellence
Groups and Clubs

Coral Glades Groups and Clubs

Class Name Class Sponsor(s) Meeting Days Location
Senior Class Jennie & Eric Boyer Every Friday Rm. 243
Junior Class S. & J. Beauchamp 2nd & 4th Wednesday Rm. 142
Sophomore Class K. Johnson/A. Exterkamp Every other Thursday Media Center
Freshman Class Ashley Reed TBD Rm. 205
Club Name Sponsor Name Meeting Days Location
Academic Games-ESOL Zoya Francis-Newell On a Need Basis RM. 245
Academic Games- World Languages Gemma Vozza On a Need Basis Rm. 172
Academic Games- English Tammy Schoen On a Need Basis Rm. 182
Academic Games- Math Patricia Zeran On a Need Basis Rm. 217
Academic Games- Science Paula Wagner On a Need Basis Rm. 226
Academic Games- Social Studies Staycee Lehrman On a Need Basis Rm. 168
Art Club Shannon Furst Every Tuesday Rm. 338
Becca’s Closet Beth Milewski On a Need Basis Guidance
Business Professionals Assoc. Steve Beauchamp Every Friday Rm. 142
CHEF Club Robert DeSabatino Every Monday Rm. 342
Debate/Forensics Ryan Newman 1st & 3rd Thursday Rm. 156
DECA Jillian Berg Every Mon./Officers Rm. 169
Drama/Thespian Club Kristina Johnson 3rd Thursday Rm. 170
Early Childhood Club Teresa Young TBA TBA
Fashion Club Troy Brathwaite TBA TBA
First Priority Jama Davis Every Wednesday Rm. 233
French Club Marlene Kosiss 1st Tuesday Rm. 173
Future Educators of America Toni Freeborn Every 2nd & 4th Monday Rm. 415
Game and Simulation Cecilia Ramirez Every Friday Rm. 253
Gay Straight Alliance Toni Freeborn Every 1st & 3rd Tuesday Rm. 415
HOSA Joann Frados Every 1st Monday Rm. 343
Human Relations Council Angela Lewis 2nd Tuesday Rm. 230
Human Rights Coalition Angela Andriesse Every other Monday Rm. 183
Interact Club Jonathan Gordon TBA TBA
Italian Club Gemma Davison Last Monday Rm. 172
Jewish Student Union Jillian Berg Every other Tuesday Rm. 169
Key Club R. Brissett & S. Lehrman Every Other Tuesday Media Center
Lego Robotics Club Troy Brathwaite Every Monday Rm. 201
Literary Magazine Christian Montalto Every Monday Rm. 433
Mu Alpha Theta / Math Club Patricia Zeran 1st & 3rd Monday Rm. 217
Music Appreciation Joe George 2nd & 4th Thursday Rm. 251
National Art Honor Society Shannon Furst Every Tuesday Rm. 338
National English Honor Society Ashley Exterkamp Every Monday Rm. 417
National History Honor Society Stacyee Lehrman 1st & 3rd Friday Rm. 159
National Honor Society Stacyee Lehrman 1st & 3rd Wednesday Media Center
National Tech Honor Society Joann Frados 1st Thursday Rm. 343
Newspaper Jonathan Gordon TBA TBA
Not Ending Gigi Forsman TBA Rm. 203
Peer Counseling @ SADD Toni Freeborn Every Friday Rm. 415
Peer Palz P. Weiss & S. Hanson Every other Thursday Rm. 184
Physics Club Arsenio Meneses TBA Rm. 231
Reach 2 Grow Nikitress Lewis 1st and 4th Monday TBA
Save What's Left Kim Kessler Every Tuesday Rm. 229
Science National Honor Society Paula Wagner 1st & 3rd Tuesday Rm. 226
SGA K. Krawczyk & A. Scott 2nd & 4th Tuesday Media Center
S.H.E.L.L Club Marlene Kossis Every Other Wednesday Rm. 173
Silver Knights Roxanne Brissett TBA Rm. 166
Skills USA Teresa Young 2nd Tuesday Rm. 414
Spanish Club Nubia Vel 1st & 3rd Tuesday Rm. 422
Spanish National Honor Society Elaine Dailey 2nd & 4th Wednesday Rm. 149
Step Team Brent Roberson Every Day Aerobics Room
Student Law Association Steven Beauchamp Every Thursday Rm. 142
UNC Club Christian Montalto Every Wednesday Rm. 433
Women of Tomorrow Althea Edwards On A Need Basis TBA
Women's Studies Angela Andriesse TBA TBA
Yearbook Kristen Reisig 1st & 3rd Thursday Rm. 238
Young Words Reached/Poetry Deirdre Amari Every Wednesday Rm. 339
Youth Crime Watch Brent Roberson TBA TBA
Youth Mentoring Program Althea Edwards On a Need Basis TBA